likvidacioni-postupak

LIKVIDACIONI POSTUPAK

Likvidacija je postupak koji se može pokrenuti iz više razloga propisanih odredbama Zakona o likvidacionom postupku FBiH. Ipak najčešći slučaj provođenja likvidacionog postupka je odluka
osnivača društva. Postupak likvidacije može se provesti samo nad pravnim licem koje je solventno, te ukoliko se utvrdi nesolventnom pravnom licu onda se nad pravnim licem provodi stečajni postupak.
Za likvidatora, po pravilu, treba biti postavljen član dosadašnjeg organa za zastupanje pravnog lica, ali pokretanje i vođenje kompletnog likvidacionog postupka može se povjeriti advokatu, putem posebne punomoći.

Organi u likvidacionom postupku su likvidator i likvidacioni sudija.

Dužnosti likvidatora su predočenje sudu popis imovine i obaveza pravnog lica nad kojim se provodi likvidacioni postupak, okončanje poslova koji su u toku, naplata potraživanja, unovčenje imovine društva, te namirenje eventualnih povjerilaca.Likvidacioni postupak se vodi pred sudom u kojem je upisano pravno lice nad kojim se planira provesti likvidacioni postupak.Sam postupak likvidacije se pokreće podnošenjem prijedloga za pokretanje likvidacionog postupka.

Uz prijedlog se dostavlja sljedeća dokumentacija:
 – odluka osnivača o prestanku rada društva,
 – odluka osnivača o imenovanju likvidatora,
 – akt o osnivanju društva (Odluka o osnivanju društva ili Ugovor o osnivanju društva),
 – uvjerenje o poreskoj registraciji za društvo,
 – uvjerenje Porezne uprave FBiH da nema neizmirenog duga,
 – uvjerenje UINO da nema neizmirenih dugovanja po osnovu indirektnih poreza
  – ukoliko društvo nije upisano u jedinstveni registar indirektnih poreza onda je neophodno pribaviti uvjerenje o istom
 – likvidacioni bilans stanja i uspjeha,
 – potvrda o statusu računa iz banke,
 – obavještenje o razvrstavanju pravnog lica prema djelatnosti,
 – uplatnica u iznosu od 100,00KM na ime sudske takse za provođenje postupka likvidacije,
 – eventualno druga dokumentacija.
Advokat bi na osnovu punomoći osnivača društva pripremio neophodne odluke, obratio se nadležnim organima i banci za izdavanje dokumentacije, podnio prijedlog za provođenje likvidacionog postupka, te zastupao klijenta pred sudom prilikom provođenja i zaključenja likvidacionog postupka. Nakon prijema prijedloga sudija imenuje likvidatora i zakazuje se ročište na kojem se donosi odluka o pokretanju likvidacionog postupka i ta odluka se objavljuje u Službenim novinama FBiH. Cilj objave navedenog oglasa je kako bi se eventualni povjerioci pozvali da prijave potraživanja koja imaju prema pravnom licu nad kojim se treba provesti likvidacioni postupak.

Nakon što protekne zakonski rok od objave oglasa sudija zakazuje novo ročište na kojem se pozivaju povjerioci i ukoliko bude prijavljenih potraživanja ista se moraju izmiriti, te ukoliko društvo nije solventno da izmiri potraživanja u tom slučaju prekida se postupak likvidacije i pokreće se stečajni postupak.

Ukoliko nema potraživanja povjerilaca ili ako su ista izmirena sudija donosi odluku o zaključenju likvidacionog postupka, a navedena se odluka objavljuje u Službenim novinama FBiH. Nakon proteka roka od objave sudija dostavlja rješenje Registru poslovnih subjekata u svrhu brisanja pravnog lica koje je likvidirano, a što je i posljednji korak u postupku likvidacije.
 
bs_BA
bs_BA